Schedule

ICoN4: Conference Schedule
University of Alberta, Edmonton, Alberta Canada

Saturday, June 27, 2015
7:00–10 pm Welcome reception for workshop attendees and early arrivals (Aurora Room Lister Hall); Workshop registration at reception

Sunday, June 28, 2015                                                                                      

7:30-8:30 am Breakfast for workshop attendees (CCIS PCL Lounge)                           9:00 am-4:00 pm Early Career & Graduate Student Workshop (Biol. Sci. M145)
4:00-8:00 pm ICoN4 on-site Registration & Poster Set-up (CCIS PCL Lounge)
6:00-7:00 pm Dinner (CCIS PCL Lounge)
7:00-7:10 pm Opening Remarks & Welcome – Lisa Stein (CCIS L1-140)
7:10-7:20 pm Introduction to Session: N-cycle Ecogenomics
Session Leaders: Christa Schleper & Jim Prosser
7:20-8:00 pm Keynote: David A. Stahl, University of Washington, Seattle USA                                “Ammonia Oxidation: Past, Present, Future
8:00-8:20 pm Sung Keun Rhee (Chungbuk National University, South Korea)         Genomic properties of new ammonia-oxidizing archaea enriched from deep marine sediments
8:20-8:40 pm K. Dimitri Kits (University of Alberta, Canada)                                        Function, diversity and modularity of denitrification in aerobic methanotrophic bacteria 8:40-9:00 pm Graeme Nicol (University of Lyon, France)                                         Growing up in a tough neighbourhood: adaptations of ammonia oxidising archaea enabling growth at low pH                                                                                                                  9:00-9:30 pm Christa Schleper (University of Vienna, Austria)                                         Proteo-genomics of Nitrososphaera viennensis

Monday, June 29, 2015
7:30-8:30 am Breakfast (CCIS PCL Lounge)
8:00-10:00 am ICoN4 on-site Registration & Poster Set-up (CCIS PCL Lounge)
9:00-9:10 am Introduction to Session: N-Cycle Ecology and Niche Differentiation
Session Leaders: Jeanette Norton, Riks Laanbroek & Hongyue Dang (CCIS L1-140)
9:10-9:35 am Hongyue Dang (Xiamen University, China)
Comparison of the anammox and nitrogen-fixing microbial communities among three environmentally-distinct marginal seas of the Western Pacific Ocean
9:35-10:00 am Eva Spiek (University of Hamburg, Germany)
Distinct kinetics and physiology of nitrite oxidizing bacteria reflect diverse adaptation strategies to separate ecological niches
10:00-10:25 am Yiyong Zhou (Chinese Academy of Sciences, China)
Varying trends of nitrification and denitrification across trophic gradients in sediments of shallow Chinese lakes
10:25-10:50 am Coffee break
10:50-11:15 am Annette Bollmann (Miami University, USA)
11:15-11:40 am Jeanette Norton (Utah State University, USA)
Agricultural nitrogen management affects response to ammonium and ammonia oxidizer communities
11:40-12:05 am Riks Laanbroek (Netherlands Inst. of Ecology, The Netherlands)
Archaea dominate ammonia oxidation in Icelandic grassland soils, or not?
12:05-12:30 pm David Myrold (Oregon State University, USA)
Defining the niche space for nitrification by ammonia-oxidizing archaea and bacteria in soil
12:30-3:00 pm Lunch/working groups (meet & take lunch off-site)
3:00-5:00 pm Poster sessions (CCIS PCL Lounge; light snacks, wine/beer)
5:00-6:00 pm Poster talks in CCIS L1-140: Anne Taylor (Oregon State University), Robert Sanford (University of Illinois at Urbana-Champaign), Hang-Wei Hu (University of Melbourne), Annika Mosier (University of Colorado, Denver), Qixing Ji (Princeton University), Hirotsugu Fujitani (Waseda University)
6:00-7:00 pm Dinner (CCIS PCL Lounge)
7:30-7:40 pm Introduction to Session: Biotic/Abiotic Processes in the N-Cycle
Session Leaders: Frank Löeffler and Jennifer Glass (CCIS L1-140)
7:40-8:10 pm Nicolas Brüggemann (Forschungszentrum Jülich, Germany)
The hole-in-the-pipe model revisited: Are we looking at the right compounds and reactions
8:10-8:40 pm Xia Zhu (University of California, Davis, USA)
The role of iron in nitrous oxide production in soil and aquatic ecosystems
8:40-9:00 pm Jenny Onley (University of Tennesee, USA)
Gene Content Fails to Predict N Metabolism in Anaeromyxobacter dehalogenans
9:00-9:30 pm Nathaniel Ostrom (Michigan State University, USA)
The enigmatic nitrogen biogeochemistry of Lake Vida, Antarctica: an isolated brine cryoecosystem

Tuesday, June 30, 2015
7:30-8:30 am Breakfast (CCIS PCL Lounge)
9:00-9:10 am Introduction to Session: Diversity & Modularity of the N-cycle
Session Leaders: Holger Daims and Martin Klotz (CCIS L1-140)
9:10-9:40 am Sara Hallin (Swedish University of Agricultural Sciences, Sweden)
9:40-10:05 am Sebastian Lücker (Radboud University, The Netherlands)
Expect the unexpected – physiological versatility in nitrite-oxidizing bacteria
10:05-10:30 am Naomi de Almeida (Radboud University, The Netherlands)                   Role of nitrite oxidoreductase in the anammox bacterium Kuenenia stuttgartiensis
10:30-10:50 am Coffee break
10:50-11:15 am  Holger Daims (University of Vienna, Austria)                                         Flexible friends or foes: Recent insights add fresh paint to our picture of nitrite-oxidizing bacteria
11:15-11:40 am Brett Mellbye (Oregon State University, USA)                          Identification of acyl-homoserine lactone autoinducers produced by the nitrite-oxidizing bacterium Nitrobacter winogradskyi                                                                    11:40-12:05 pm A. Andrew Pacheco (University of Wisconsin, Milwaukee, USA)            The chemistry of biological ammonia-nitrite interconversion:insights from studies of cytochrome c nitrite reductase
12:05-12:30 pm Jessica Kozlowski (University of Alberta, Canada)                          Comparison of pathways and intermediates required for aerobic ammonia-dependent chemolithotrophy in Bacteria and Archaea
12:30-3:00 pm Lunch/working groups (meet & take lunch off-site)
3:00-5:00 pm Poster sessions (CCIS PCL Lounge; light snacks, wine/beer)
5:00-6:00 pm Poster talks in CCIS L1-140: Alex Palomo (Technical University of Denmark), Tyler Radniecki (Oregon State University), Yu-Chen Su (Columbia University), Jing Chen (University of Hong Kong), Toshikazu Suenaga (Tokyo University of Agriculture & Technology), Co Thi Kinh (Tokyo University of Agriculture & Technology)
6:00-7:00 pm Dinner (CCIS PCL Lounge)
7:30-7:40 pm Introduction to Session: Engineered Environments
Session Leaders: Kartik Chandran and Barth Smets (CCIS L1-140)
7:40-8:10 pm Satoshi Okabe (Hokkaido University, Japan)                              Ecophysiology of anaerobic ammonium-oxidizing bacteria in engineered systems  8:10-8:40 pm Susanne Lackner (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
Microbial community composition and dynamics in mainstream partial nitritation/anammox systems
8:40-9:00 pm Ariane Brotto (Columbia University, USA)                                            Updates to nitrous oxide production by autotrophic ammonia oxidizing bacteria in engineered systems
9:00-9:30 pm Akihiko Terada (Tokyo University of Agriculture and Technology)   Identification of a predominant nitrous oxide production pathway from a partial nitrifying bioreactor: A 15N tracer study

Wednesday, July 1, 2015
7:00-8:20 am Breakfast (Wild Rose Room, Lister Centre)
8:30-8:40 am Introduction to Session: Anaerobic Processes of the N-cycle
Session Leaders: Sara Hallin, Bongkeun Song, Jidong Gu (Wild Rose Room, Lister Centre)
8:40-9:10 am Bess Ward (Princeton University)                                                        Nitrogen loss in oxygen minimum zones in the ocean                                                9:10-9:40 am Ji-Dong Gu (University of Hong Kong)                                             Distribution of anammox bacteria along an anthropogenic nitrogen-input gradient from the Pearl River Delta to the South China Sea
9:40-10:00 am Sukhwan Yoon (University of Tennessee, USA)                                  Nitrous oxide reduction kinetics suggest niche separation of bacteria harboring class I (typical) or class II (atypical) nitrous oxide reductase genes                                    10:00-10:20 am Coffee Break
10:20-10:40 am Samik Bagchi (King Abdullah University of Science & Technology, Saudi Arabia) Temporal and spatial metatranscriptomics reveals gene expression diversity in the granular anammox process                                                                                  10:40-11:10 am Bongkeun Song (Virginia Institute of Marine Sciences)              Metagenomic comparison of DNRA communities in New River Estuary, USA     11:10-11:40 am Marc Strous (University of Calgary)                                                     Marine Arcobacter: poised between syntrophy and symbiosis                             11:40-12:00 pm Jessica Lisa (Virginia Institute of Marine Sciences)                     Distribution of denitrifying communities in response to environmental factors as revealed through nirS gene microarray analysis
12:00-12:10 pm Group photo: North Campus sign by Schaffer Hall, or Lister patio/green area
12:10-4:45 pm Free time: Lunch boxes to be available for pickup; Organizers will take people to Hawrelak Park. Other options: Legislature, Churchill Square, river valley.
4:00 pm Snacks & Bar Open (Wild Rose Room, Lister Centre)
5:00-6:00 pm Business meeting & Conference evaluation (Wild Rose Room, Lister Centre)
6:00-7:30 pm Canada Day Barbecue (Wild Rose Room and Lister Patio)
7:30-7:40 pm Introduction to Final Session: Yuichi Suwa (Chuo University, Japan)
7:40-8:20 pm Keynote: Michael Wagner, University of Vienna, Austria),                       “Nitrifiers Revisited: Unexpected Physiologies and Interactions”
8:20-8:40 pm Closing remarks (Lisa Stein); Welcome to ICoN5 (Michael Wagner & Christa Schleper)
9:00 pm on Canada Day Festivities & Fireworks: Organizers will lead people to Legislature or other venues

Thursday, July 2, 2015
7:00-8:30 am Breakfast buffet (Lister Hall), Check-out & Departure

THANK YOU FOR ATTENDING! SEE YOU IN VIENNA, 2017!

7 thoughts on “Schedule”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *